A Sculpfun S9 egy megbízható, 410*420mm méretben gravírozni és vágni képes lézer gravírozó. Jó választás hobbi célra, de céges felhasználásra is, akár egyedi ajándékok készítésére, ami jóval olcsóbb vele, mint mással legyártatni. Ráadásul nem kell várni másra, rögtön kipróbálhatók az ötletek. Európai raktárról (pl. Germany, Poland) is rendelhető, ahonnan gyorsan és vámmentesen érkezik.
Vásárlási útmutatóért kattints ide
A gravírozásról dióhéjban
Ha már volt dolgod gravírozóval, akkor ezt a részt nyugodtan ugord át.
A gravírozás (vésés) az a folyamat, amely során valaminek a felületére valamilyen mintázatot “rajzolunk”, vagy esetleg át is vágjuk. Ez történhet mechanikus úton vagy például lézerrel is. A lézer esetén égés vagy legalábbis valamilyen anyagbeli változás történik, hő hatására.
A gravírozóknak számos megvalósításuk van, kezdve a kézi eszközökkel, mint ez is.
De vannak sokkal komolyabb gépek is, ipari méretekben
Szerencsére hobbi célra, vagy kis méretekben ipari felhasználásra is léteznek megoldások, mint amilyen az Ortur Laser Master 2.
Videó teszt – ha csak 2 perced van
Ilyen a Sculpfun S9
Ez a gravírozó a szokványos asztali (desktop) kialakítással rendelkezik, de egy kiváltképp szép darab, jó a színe és a dizájn is elég jó.
Egy fém kereten mozog a lézerfej és azon belül dolgozik, avagy gravíroz. Ezáltal könnyedén hordozható, rá lehet tenni közvetlenül a gravírozandó felületre is és abba gravírozni, de természetesen alá is tehetünk különböző méretű (max. 41×42 cm) fa, fém, bőr, stb. egyéb anyagokat is.
Maga a szerkezeti kivitelezése nem komplikált, a vízszintes és függőleges (X,Y) tengelyen mozog jobbra-balra, előre-hátra, így oldja meg a gravírozást.
Jelen esetben is egy DIY kit-ről van szó, avagy magunknak kell összerakni a gépet, annak már előre szerelt elemeiből. Szerencsére a gyártó itt külön figyelt arra, hogy mindent felcímkézett, így minden lépéshez külön zacskóban vannak a csavarok és a főbb részek is.
Nagyjából 20 perc alatt összerakható, mindenféle macera, vagy nehézség nélkül (lásd lentebb).
Extrák:
- nagyon erős és stabil váz rendszer
- könnyű összeszerelés
- erős lézer
- gyorsan beállítható lézer fókusz
- lézer “pajzzsal” is ellátták, így szabad szemmel is rá lehet nézni anélkül, hogy zavaró lenne a fény
Nem túl drágán, jelenleg 21 000 Ft-ért lehet itt venni bővítést, amely 95 x 41 cm méretűre bővíti. Ugyanitt forgatót is lehet venni a kerek felületekre gravírozáshoz.
Jellemzők
A gravírozók talán két legfontosabb jellemzője a gravírozási méret, amely jelen esetben 41 x 42 cm, ami már egy elég kellemes méret.
A másik fontos jellemző a lézer sugár teljesítmény, amely nem egyenlő a felvett teljesítménnyel, ami lehet több tíz W is. Ez esetben kb. 5.5W a lézer sugár valós teljesítménye.
Jelen esetben nincs benne semmi “extra” védelem, tehát ha elmozdul, vagy ha esetleg tűz üt ki, akkor a gravírozó nem áll meg, megy tovább, így érdemes akkor üzemeltetni, amikor a közelében vagyunk (vagy pedig más dolgoktól elszeparálva).
Anyagok, amikkel dolgozni tud
Gravírozni tudja többek között
fa, papír, sötét akril, bőr, ehető dolgok, acél, fémek, stb.
Vágni tudja többek között
fa, papír, sötét akril, bőr, szövet, ruha, stb., fémet nem.
1.5cm vastag fát át tud vágni
Tükröződő felületeket tilos lézerezni! Kivétel akkor, ha valamivel maszkolásra kerül, például alkoholos filccel.
Ha fontos a minőség, akkor fából csak olyat érdemes használni, amely homogén, tehát nem több különböző fából áll (mint a forgácslemez, MDF, ragasztott deszka stb.).
Egy vágás (10 mm vastag anyag)
Összeszerelés
Egyszerű barna karton dobozban érkezik a cucc, szóval inkább a tartalma érdekes, amely egy fekete szivacsba burkolva. Jó elrendezés és kellő védelemmel érkezik.
A szivacs tetejére rakták a fém lapot (vágásnál jön jól)
Elkülönítve minden rész, fóliába csomagolva
Térjünk rá a tényleges összeszerelésre. A Sculpfun minden egyes részét a gravírozónak megjelölte, hogy melyik lépéshez kell felhasználni.
Az első lépésben össze kell csavarozni a keret hátulját, oldalait és lábait.
Az első lépés után így kell valahogy kinéznie a dolognak, illetve a második lépésben megy fel rá az Y tengely, a keret utolsó darabja, valamint maga a vezérlés is.
Ezután kell feldobni rá a kettő bordás szíjat, ami mozgatni fogja az X tengelyen.
Következőként már a szíj fent van.
A 5. lépésnél kerül fel rá a lézer, és a kábelezés.
Kábelek egyértelműek, hogy melyik hová megy. Egy-egy a léptető motorokra és egy a lézernek.
Ha minden kész, a vezérlésbe kell csatlakoztatni a tápkábelt illetve az USB kábelt (hagyományos nyomtató kábel).
Így ezzel meg is vagyunk az összeszereléssel, jöhet a móka.
Előkészítés, a tárgyak pozicionálása
Mivel egy kereten mozog, így nincs alja, ezért a lézer adott esetben azt is érheti, amin van. Ebből következik, hogy nem érdemes egy több százezres mahagóni asztalra tenni. 😀 Tehát kell alá valami, akár egy vastag deszka, de semmiképpen nem tükröződő, fényes anyag!
A kialakítása egyben az előnye és a hátránya is, hiszen rátehetjük arra amire nyomtatnánk, ha az nagyobb és a tárgyakat is szabadon elhelyezhetjük a kereten belül. De ez a hátránya is, hiszen figyelni kell a tárgyak megfelelő elhelyezésére.
Amire külön érdemes figyelni
Talán az összeszerelés résznél feltűnt, hogy végállás kapcsolók (limit switch) nem kerültek fel rá, ugyanis nem is jár hozzá gyárilag. Tehát amire figyelni kell az, hogy mielőtt bekapcsolásra kerül a lézer, a bal sarkához legyen odahúzva, ha esetleg nem ott van.
Ez fontos, mert az lesz a kezdőpontja a lézernek a bekapcsolása és program elindítása után.
Gravírozás, vágás
Azt azért tudni kell, hogy a gravírozás bár egyszerű, de azért egy szakma, tökéletes eredményt elérni gyakorlással, tanulással lehet. Ugyanakkor létezik “egy klikkes” módszer is, amellyel simán el lehet indulni. Most a nagyon alapokat nézzük meg, az ingyenes LaserGRBL programmal (de a Lightburn is jó, illetve jobb választás).
Tedd be a keretbe a gravírozandó tárgyat, például egy fa lapot, amit kaptál.
Vedd fel a szemüveget, kapcsold be a lézert ezzel:
Ez kis energiával kapcsolja be a lézert, a szemre ártalmatlan, de mindig fel kell készülni esetleges hibákra.
A fájl > megnyit menüpontban nyitható meg egy kép, amely első körben legyen átlátszó hátterű png lehetőleg (ha nincs kéznél ilyen, akkor pl. pixabay.com > Illustrations és lehetőleg csak fekete vagy szürkeárnyalatos kép legyen).
A következő a gravírozási beállítások
A konverziós eszköz határozza meg a gravírozási módot
Sorról sorra leképezés
Ahogy sejthető, sorról sorra haladva rajzolva meg, vagyis vonalakból áll össze.
A minőséggel megmondható, hogy 1mm vastagság mennyi vonalból álljon. A 10 már jó eredményt ad, de akár vihető feljebb is az érték.
Vectorize
Ilyenkor a képet vektorgrafikává alakítja és csak a körvonalakat “rajzolja” meg.
De ha be van kapcsolva a kitöltés, akkor kitölti mint a sorról sorra módszer esetén.
Középvonal
Ilyenkor az egyes részek közepére húz egy vonalat.
A színkonverzió móddal is el lehet játszani, többféle módon fogja kezelni a grafikát, amit gravírozni szeretnél.
Legvégül a közvetítés mód maradt, amely gyakorlatilag teljes mértékben mindennemű LaserGRBL beállítást figyelmen kívül hagy, tehát ha valamilyen másik programban előkészítetted már a képet, akkor hasznos lehet.
A fényerő csökkentésével jobban beleégeti a mintát, a kontraszttal az egyes nem egyforma színű részek jobban elkülönülnek, míg a fehér vágásával a fehér részek törölhetők a képből.
A következő lépésben beállítható a sebesség. A sebesség csökkentésével tovább időzik egy részen, mélyebbre hatolva és így vágni is lehet.
A méret is itt állítható be.
A lézerezés füsttel és szaggal jár, bent csak komoly szellőztetés mellett érdemes, tehát szobában elszívás nélkül, elég hamar óriási füstöt generál!
Gravírozási minőség
A gravírozási minőség egy jól működő gravírozó esetén nem a gravírozón, hanem a beállításokon, grafikán múlik. Ha ezekkel gond van, akkor maga a gravírozó lehet a világ legjobbja is, akkor sem produkál jó eredményt.
Mivel a teszt alanya jól működik, így jelen esetben is beállítás, illetve alapanyag kérdése.
Érdemes minden anyagnál egy kalibrációs táblát készíteni (sebesség / erő), mivel az eltérő anyagokra eltérő hatással lehetnek ugyanazok a beállítások.
Fa anyagok
Fa anyagok esetén különösen sok múlik magán az alapanyagon. Milyen a színe, rendes fa, épp vagy préselt fa lap.
Nagyobb méretű kép /nyárfa rétegelt falemez/
10mm vastag gyártói fa anyagból vágva
6mm vastag préselt nyárfa lemezből vágva
Világítás közben (LED mécses előnyben)
Parafa
Természetesen akár parafába is lehet szebbnél szebb dolgokat gravírozni, pláne, ha előtte valamilyen színre be van festve és egy minta kerül ráégetésre.
Akár egyedi ajándékok, reklám anyagok készíthetők
Alumínium
Lehetséges alumíniumot is gravírozni, ha annak felülete valamivel kezelve van, pl. festék.
Ha elkóborolna a négylábú családtag…
Műbőr
A bőr, műbőr jól gravírozható.
Üveg, tükör
Mindkét anyagba lehet gravírozni. Jogos a kérdés, hogy hogyan, mert áteresztik a fényt, vagy visszaverik. A legkönnyebb megoldás egy alkoholos filc, bekened a felületet, ahová égetni akarsz, és mehet is.
Tükör esetében erre nincs szükség, megfordítod a tükröt, és a saját bevonatát égeted le, itt érdemes megfordítani, “tükrözni” a képet vízszintesen.
Kiváló dísztárgyak készíthetők
A filcet lemosva a minta természetesen megmarad
Üveg esetén érdemes nem túl komplikált mintákat választani, nem fogja olyan szépen kiadni magát, mint a legtöbb anyag (fa, bőr, stb).
Vágás
Vágtunk dobozt (sajnos eltörött az összeállítás után 🙁 ), nyuszit, mécsestartót, és egy nagyobb méretű kulcstartót, fényképezőgép formájút.
6mm vastag – 5 kör – 95% erő – 200 sebesség
A nyuszi beállításaival készült
10mm – 85% erő – 1000 sebesség – 40 kör (+5-öt kapott, hogy biztos ami biztos, de erre már nem lett volna szükség).
Összegzés
A kért szolidabb összegért egy igencsak stabil működésű (egyszer sem volt vele gond), masszív fémvázzal rendelkező gravírozót ismertünk meg a Sculpfun S9 személyében.
Kellően erős lézerrel rendelkezik ahhoz, hogy a legtöbb anyaggal elbírjon, amire egy átlagos felhasználónak igénye lehet. Plusz, ha nem elég a méret, akkor lehet venni hozzá bővítést, a még nagyobb méretben történő gravírozásért.
Az 5.5W-os teljesítményével akár a 1.5 cm vastag fa is átvágható és még fémre, üvegre is képes gravírozni, a számtalan más anyag mellett.
Az, hogy jól néz ki. már csak extra.
A jó ára miatt sajnos túl sok extra nem fért bele az árba, így nincs
- végállás kapcsoló
- füst szenzor
- elmozdulás érzékelés
- energia lánc a kábeleknek
De ezek nélkül meg lehet lenni és így jóval olcsóbb is.
Vásárlási útmutatóért kattints ide