A Sceoan egy újabb cég aki komolyan gondolná hogy belép a 3D nyomtatás piacára az első termékükkel, vagyis a Windstorm S1 névre hallgató nyomtatóval, amely akár 500mm/s őrületes sebességre is képes, amit egy masszív fém váznak köszönhet.
Sőt, teljesen szerelésmentes az egész kialakítása, nettó 5 perc alatt munkára fogható. Ehhez képest olcsónak mondható, mert most csak 104 000 Ft.
Európai raktárról rendelhető, ahonnan gyorsan és vámmentesen érkezik.
Hogyan vásárolj a Geekbuying webáruházban? Kattints ide a teljes leírásért!
Ki és miért vesz 3D nyomtatót?
Otthonra nyilván hobbi célból, egyszerűen mert mókás. Aki tud 3D modellezni annak meg nyilván nagy élmény, hogy a valóságban is megnézheti a művét. De egyébként nem kell tudni 3D modellezni, mert milliónyi kész modell van az élet minden területére és témára (és vannak nagyon egyszerű modellező programok is). Gyorsan függővé lehet válni!
De gyerekeknek is egy remek készségfejlesztő, amennyiben van érdeklődése a 3D grafika iránt, hiszen számos gyerekeknek is szánt, nagyon egyszerűen használható 3D modellező létezik (mint pl. a Tinkercad). És azért nem mindennapi élmény megfogni valamit, amit addig csak a képernyőn látott (és nem csak a gyerekeknek az 🙂 ).
Üzleti célból prototípus gyártás, 3D modellek nyomtatása, stb. Persze itt már felmerülhet az igény az ipari nyomtatókra, amelyek nagyságrendekkel nagyobbak és persze az átlag számára túl nagy költséget jelentenek, mint hobbi.
3D nyomtatás oktató sorozat
Ebben a tesztben nem térünk ki mindenre külön, hiszen itt elérhető egy komplett oktató sorozat.
Kicsomagolás
Egy közepes méretű, súlyos dobozban érkezett meg, szivacságyba rejtve minden része, ahogy az szokás.
A dobozban van a nyomtató két fő darabban, plusz:
- USB kábel
- imbuszkulcs kész
- fogó
- pendrive
- csavarok
- felhasználói kézikönyv
- 0.25kg filament
Összeszerelés
Nagyon nincs miről beszélni, mint szerelés, de mutatjuk.
Gyakorlatilag ez az egyik fő elem
Csak bele kell állítani a helyére és becsavarozni, ezzel kész is az összerelés.
A csavarok süllyesztve, rejtve vannak, ezek tartják helyén a felső részét a gépnek.
Hozzánk még az a korai változat érkezett, amelyhez a gyártó még nem adta hozzá a levegő terelőt a ventilátorhoz, de IDE KATTINTVA letölthető a modell és kinyomtatható.
Érdemes rászánni az időt és filamentet annnak, aki esetleg nem kapott hozzá, mert anélkül nem igazán jó a levegő áramlás, és nem lesznek szépek a nyomatok és ha maximumon pörög a tárgyhűtő ventilátor, akkor nagyon hangos.
Az előző linken elérhető egy profil fájl is, amivel halkabban üzemeltethető.
Majd a filament tartót a tetejére téve kész is van a nyomtató a használatra.
Külső megjelenés
Masszív fémszerkezet (alumínium ötvözet) az egész nyomtató, letisztult külsővel, amelyet szürke színnel alkotott meg a gyártó, sehol egy darab kábel nincs a gépen kívül, csak a tápkábel.
Gyártói képek
Természetesen a valóságban is ilyen
A filament tartó felül kapott helyet
Hátulján van a tápkábel és a klasszikus nyomtató csatlakozó
Automatikus szintezés (leveling)
A szintezés, vagyis leveling fontos lépés és vannak nyomtatók, amelyek erre képesek automatikusan.
Miért van erre szükség?
A kinyomtatott dolgok egy tárgyasztalon vannak, ami általában fűthető, ahogy ez esetben is. A tárgyasztal áll egy alsó részből és egy felette lévő valamilyen valamilyen tapadásért felelős bevonattal (build plate).
Erre kerül az extruderből (nozzle, vagyis fúvóka által) az anyag. Viszont ha túl messze van a nozzle, akkor rossz lesz a tapadás és az sem jó, ha túl közel van, mert akkor meg nem tud elég anyagot kipumpálni, hiszen elzárja az anyag útját.
Ez a kép jól szemlélteti a problémákat (sorban: túl messze, tökéletes, túl közel).
Sajnos a rajta futó rendszer nem tökéletes még, reméljük a gyártó majd ad ki hozzá frissítést, akármennyire is sikeres az automatikus szintezés, nagyon belenyomja a filamentet, és hiába próbáltuk állítani a beállításokban külön a Z offset beállítást, akkor is ugyan ezt tette, így a nyomtatás megkezdésekor babystep-el feljebb kell vinni a fejet.
A tárgyasztal süllyesztve van a gépbe, így a szokásos külön csavarok nincsenek meg, hogy szintbe tudjuk hozni az asztalt vele.
Powder coated PEI build plate, mágneses nyomtatóággyal
A tárgyasztal egy több rétegű megoldás:
- maga a nyomtatóágy
- mágnes réteg
- acél
- és a mágnesesen tapadó, könnyen levehető build plate
A powder coated PEI build plate van mindennek a tetején és a mágnes miatt erősen tapad a nyomtatóágyra. Ez egy speciális, kissé érdes bevonatú alátét, amelyre jól tapadnak a dolgok, viszont a kihűlése után könnyen levehetők – sőt, jellemzően konkrétan le lehet fújni róla a tárgyakat ilyenkor, még akkor is, ha nagy kiterjedésűek, mert annyira megszűnik a tapadás.
Összetapogatni nem érdemes, mert a zsír csökkenti a tapadást. A tisztításáról némiképp megoszlanak a vélemények, többnyire alkohol a javasolt, de van aki szappanos vízzel lemossa, de az meg egyesek szerint rozsdásodást okozhat.
Acetont viszont semmiképpen nem szabad használni, mert az tönkreteheti a felületét.
Nyomtatási jellemzők
- maximális nyomtatási méret: 220*220*250 mm
- 1 db extruder
- nozzle (fúvóka) átmérő 0.4mm
- nyomtatási sebesség: max. 500mm/mp – gyártói ajánlott a 350mm/mp
- használható anyagok: PLA/ABS/PETG, stb.
- anyag átmérő: 1.75mm
- fájl formátumok: G-code, STL, stb.
- támogatott szoftverek: OrcaSlicer, Cura, Simplyfy3D, stb.
- nyomtatás memóriakártyáról
- fűthető tárgyasztal (max. 130°C)
- nozzle hőmérséklet: max. 260 °C
Firmware
Ki kell hogy térjünk erre is, mert jelenleg még nincs kész a firmware, van ami még nem működik, nem funkciónál azok közül, amiket a menü rendszerben kitudunk választani, de legtöbbször ezek csak “mellékes” dolgok lennének, de összeomlik tőlük, újraindítást igényel ilyenkor.
Reméljük idővel adnak ki hozzá frissítést és minden működni fog.
Nyomtatás
Nyomtatásra két mód van:
- memóriakártyára másolva a gcode fájlt
- számítógépre kötve, valamilyen szeletelő segítségével, pl. Cura
Több nyomtatási beállítást nyomtatás közben is módosíthatunk, mint a sebesség, ventilátor sebesség, hőmérsékletek stb.
Nyomtatási minőség
A nyomtatási minőség egy 3D nyomtató esetén önmagában, csak a nyomtatóra vonatkoztatva nem lehetséges, hiszen nagyon összetett kérdés, függ a beállításoktól, réteg vastagságtól, nyomtatási sebességtől, felhasznált anyagtól, hőmérséklettől, stb.
Lehet egy nyomtató a világ legjobbja, ha valami más nem stimmel, akkor nem produkál szép eredményt, ezért inkább úgy érdemes megközelíteni a kérdést, hogy
- mennyire működik megbízhatóan?
- mivel segíti a nyomtatást?
- tapasztalhatók-e furcsaságok, olyan dolgok, amikről biztosan tudjuk, hogy normál esetben nem fordulhatnak elő
Az eddigi próba nyomtatások során a Sceoan Windstorm S1 végig a gyártó által megadott sebesség mellett üzemeltetve, elég szép eredményeket produkált.
A nyomtatások tipikusan 80-250mm/mp sebességgel történtek, 0.16 valamint 0.2mm réteg vastagsággal.
Nyomtatás közben közel sem halk, aludni biztos, hogy nem lehet a közelében, nem való hálószobába, sőt, aki zaj érzékenyebb, annak érdemes távol vinnie magától.
Stabil, több tíz órás nyomtatások során sem volt vele probléma.
Menet közben cserélhető a filament szükség esetén.
Darabokra osztott, mozgatható nagy pörölycápa
Darabokra osztott, mozgatható “fehér” cápa
Összegzés
Dizájnból ötös és a rejtett vezetékezés is szimpatikus és jól is működik (kivéve egy-két extrát a gép menüjében), nyomtatás közben a gyorsabb sebesség esetén is stabil marad, hála a fém váznak és a kialakításnak.
Gyorsabb tempó esetén is jó minőségben nyomtat és problémamentesen. A másik előnye, hogy nagyon felhasználóbarát / kezdőbarát, nem kell szerelni semmit, legózni, kettő mozdulatból munkára fogható.
A süllyesztett tárgyasztal is ötletes megoldás, még kevesebb a macera.
Összességében jó nyomtató és a jelenlegi 100 000 Ft-os árral elég jó ajánlat (de a szoftverre ráfér még a munka és a szintezés sem 100%-os, valamint hangos).