Esetleg azt gondolhatnánk, hogy ha már van nyomtatónk és alapanyagunk, akkor meg is vagyunk, de ez a resin nyomtatás esetén nincs így.
A teljes sorozat
1. rész, 2. rész, 3. rész, 4. rész, 5. rész, 6. rész, 7. rész,
8. rész, 9 rész, 10. rész, 11. rész, 12. rész, 13. rész, 14. rész, 15. rész
Talán haladjunk sorban onnan, hogy kész egy dolog nyomtatása, amely a build plate-en lóg és csepeg róla a gyanta.
Ez így nyilván messze van attól, hogy használatra késznek lehessen tekinteni, első körben le kellene venni a build plate-ről. Ehhez először érdemes magát a platformot amennyire lehet megtisztítani. Ezt egy papírtörlővel megtehetjük, töröljük le a tetején és az oldalát és amennyire lehet, az alját is. Érdemes olyan papírtörlőt használni, amely keményebb, nem foszlik szét, ha nedves.
Ne felejtsük el, hogy nem pancsolunk a gyantában, ezért gumikesztyű is szükséges és arcmaszk is javasolt, valamint védőszemüveg sem rossz ötlet, ha valaki maximális biztonságra törekszik.
Ha ez megvan, akkor jöhet le a build plate, amely tipikusan egy nagy csavarral van rögzítve.
A nyomtatott modell erősen tapad rá és egy acél spatulára lesz szükségünk, hogy levegyük. Fontos hogy erős legyen, de legyen éle.
Ha sikerült leszedni a cuccost a platformról, akkor meg kell tisztítani. A víz rosszul oldja a gyantát (kivétel ami kifejezetten vízzel mosható), ezért vagy alkohol, vagy valamilyen direkt ilyen célra készült lötty szükséges. A alkohol a legolcsóbb, javasolt a 99%-os izopropil alkohol (IPA). Ha helyben nem beszerezhető, akkor irány egy webáruház. 2000 Ft körül alakul egy liter ára.
Az alkoholban jól lemosható, viszont célszerű kisebb / nagyobb ecsetekkel is áttörölni a bonyolultabb alakzatokat. Az alkoholos fürdő után mehet meleg vízbe, vagy még inkább szappanos vízbe és utána tiszta vízbe. Ehhez természetesen szükséges lesz két műanyag doboz, amelyekben pancsolhatunk. Nem javasolt folyó víz alatt lemosni sem az alkoholt, sem a resint, mert fröcsöghet mindenfele.
A kész modellekről adott esetben részeket kell leszedni, amelyek a nyomtatást segítik (ezekről később lesz szó). Van hogy kézzel is leszedhető, de tipikusan kell valami vágó, esetleg csiszoló eszköz.
Ha ez is megvan, akkor ahogy arról korábban volt szó, UV utókezelésnek kell kitenni.
Ennek a legolcsóbb módja, ha kitesszük őket a napra, drágább, ha veszünk valamit, ami UV fénnyel világít. Ilyen például az UV körömszárító, vagy UV fertőtlenítő doboz, stb.
De lehet barkácsolni is 😀
Ez a doboz kb. 10 000 Ft költséggel készült (UV LED szalag, tápegység), 33W-os, alufóliával burkolva, hogy minél jobban terüljön az UV fény.
Ha profin akarjuk csinálni és nem sajnáljuk rá a pénzt, akkor itt érdemes csekkolni a Wash & Cure masinákat.
Ezek mossák, UV utókezelik a tárgyakat, sokkal kisebb mocsokkal.
Az UV utókezelésre a maximális szilárdság elérése miatt van szükség, hiszen a gyantának már 3mp is elég lehet hogy megkössön, de az nem a teljes szilárdság. Viszont ha minden egyes réteget sokáig UV-zunk, akkor nagyon sok idő a nyomtatás. Sokkal jobb, ha csak a szükséges ideig tesszük ki UV fénynek a nyomtatás során, majd ha kész, akkor egyben az egészet.
A gyártók általában adnak egy kezdő készletet, ahogy az Anycubic is
Időnként szükséges a resin medence kiürítése és tisztítása is. Ha sok resin van benne és még friss (tehát nem állt benne 1 hete), akkor azt érdemes visszaönteni a flakonba. Ezt követően a resin medencét ki kell tisztítani.
Ha nincs letapadva a resin benne, akkor valami extra puha dologgal érdemes szinte tisztára törölni. Ilyen lehet például a vatta korong. Olcsó, bárhol kapható. Sajnos ez nem elég, ezért alkohollal átitatott vatta koronggal teljesen tisztára kell törölni.
Rosszul beállított nyomtató esetén megesik, hogy bele ragad a resin. Ilyenkor is érdemes alkohollal próbálkozni és ha végképp nem megy, akkor puha MŰANYAG spatulával felvakarni.
Mint látható, gyártó ajánlja a műanyag spatulát, de a resin medence alján lévő műanyag fólia (FEP film) sérülékeny. Emiatt nem javasolt papírtörlő, zsebkendő, stb. sem, mert hiába látszanak puhának, karcolhatnak. A vatta korong a megfelelő, illetve csak olyan, amit aztán eldobunk. Mint a fenti videóban is látható, még a tölcsér is eldobós, nem véletlenül.
A FEP cserélhető, ha tönkremenne