PS4 vs. PS5 – melyiket vegyük meg, és miért?

A PlayStation (közismert nevén PS) a Sony által fejlesztett és forgalmazott otthoni videojáték konzol-sorozat. Első tagja (a PS1) 1995-ben jelent meg az amerikai piacon, és világszerte összesen 102,5 millió példányt adtak el belőle. Az egyik legnépszerűbb játék, a vállalat igazi sikertörténetet írt vele.

A PS4 a nyolcadik, a PS5 a kilencedik generáció tagja, az előbbit 2013-ban kezdték forgalmazni, eladott darabszáma elérte a 114 milliót, míg az utóbbi megjelenésének ideje 2019, és a tavalyi év végéig 4,5 millió példányt adtak el belőle.

Amit a PS4-ről tudni kell

A maga idejében a PS4 nagy előrelépést jelentett a PS3-hoz képest, nem véletlenül lett a sorozat sikerdarabja világszerte. Memóriája tizenhatszor nagyobb, mint az elődé, és a különálló memóriakészletek helyett egyesített rendszermemóriát használ. További innováció, hogy a konzolban elhelyeztek egy egyedi másodlagos chipet, amely a játszás közben vagy éppen alvó üzemmódban is képes le- és feltöltéseket vagy éppen az úgynevezett közösségi játékelemeket kezelni. Az optikai meghajtóként használt blu-ray sebessége hatszoros a PS3 2-szereséhez képest, és elméletben képes a 4K felbontás kezelésére, bár a gyakorlatban többnyire 1080-as felbontású képek renderelésére alkalmas zökkenőmentesen.

A PS4 kontrollere is jóval fejlettebb a 3-énál. Két új kapacitív érintőpanel (amely benyomva gombként is funkciónál), háromutas giroszkóp és háromutas gyorsulásmérő kapott helyet rajta). Új eszköz a PlayStation Camera, amelyben tulajdonképpen két kamera helyezkedik el, egyik üzemmódban a mélység érzékelése a feladatuk, másik üzemmódban az egyik kamera felveszi a mozgást, a másik pedig érzékeli azt.

Amit a PS 5-ről tudni kell

A korábbi verzióhoz képest a PS5-ön a grafikai megjelenítés valósághűsége mellett nem lehet elmenni. A mozdulatok gördülékenysége, az árnyékok hitelessége és a környezet éles, pontosan kivehető megjelenítése lenyűgöző.

Memóriáját újra megkétszerezték az elődéhez képest, és ennek hatását még megfejelték azzal, hogy a HDD helyett SSD kapott helyet benne. Ennek köszönhető, hogy a játékok betöltése szupergyors, szinte nem láthatunk várakozást kérő töltőképernyőt, a 4K-s felbontást pedig „kisujjból hozza”, legyen az dinamikus 4K (60fps mellett) vagy natív 4K mellett prezentált HDR.

A menürendszer és a felhasználói felület ráncfelvarrása mellett megújultak a közösségi felületek és a kapcsolt szolgáltatások (YouTube, Netflix, Spotify, Twitch) elérésének lehetőségei is, minden szupergyors, szuperkényelmes, egyértelmű és könnyen kezelhető.

Természetesen megújult az irányítóegység, azaz a kontroller is, az új neve Dual Sense. A külső dizájn is jelentős változáson esett át: a patkóforma alapként megmaradt, de a tömörebb és vaskosabb eszköz nem csak sokkal jobban fogható és kényelmesebb lett, de súlya és masszív kivitele miatt sokkal minőségibb érzetet kelt. Az egyes funkciógombok is megújultak, mint például a ravaszok, amelyek alá ún. ellenállómotorok kerültek, élethűbbé téve így a használat érzését. A rezgő funkcióval rendelkező gombok az érzetek széles tárházát rejtik, élménnyé varázsolva minden egyes használatot. A teljesen élethű képi megjelenítést csodálatosan egészítik ki a kontrolleren tapasztalható érzetek, a finom rezdülések, amelyek a fűszálak érintését hivatottak életre kelteni vagy pontszerű, szúró érintések, amelyek az esőcseppek becsapódását imitálják.

Oda-vissza kompatibilitás, avagy melyik konzolon milyen játékot, milyen minőségben játszhatunk?

A PS4 megjelenésekor a Sony bejelentette, hogy a konzol visszafelé nem kompatibilis, vagyis a korábbi generációs konzolokra fejlesztett játékokat nem lehet rajta futtatni. A visszafelé kompatibilitásra a megoldás a felhő alapú emuláció volt, azaz előfizetéssel, online lehetett a korábbi játékok PS4-es verzióit elérni.

A PS 4-es játékok PS5-ön futtatásának nem csak nehézségei, de érdekességei is adódtak, elsősorban az ugrásszerűen fejlődött grafikai megjelenítés miatt. A PS 4-en futó játékok jelentős része elindul PS 5-ön, nagy részük szebb megjelenítéssel, mint azon a konzolon, ahová fejlesztették. Azok a játékok, amelyeknek sikerült olyan verziójához hozzájutni (jellemzően első lemezkiadások), ahol a korlátozás még nem él, a PS5-ön hozzák a magasabb értéket, sőt olyan is akad, ami emiatt a nyolcadik generációs konzolon problémásan futott, de a kilencediken probléma nélkül hasít. A PS4-exkluzív játékok esetében pedig maga a gyártó készít olyan frissítéseket, amelyek kifejezetten a PS5 által nyújtott lehetőségek kihasználása céljából nem tartalmazzák már az fps-zárakat.

Melyiket érdemes választani?

Bár a PS4 a maga idejében úttörő és rendkívül jó visszhanggal fogadott konzol volt, tény, hogy nyolc évvel ezelőtt jelent meg. Előremutató tulajdonságainak köszönhetően tulajdonosai nagy megelégedettséggel használhatták ezeket a konzolokat, de a két éve megjelent PS5 olyan technikai újításokat alkalmaz, amelyek nagy súllyal eshetnek a latba, ha választani kell. A PS5 visszafelé kompatibilitása elég meggyőző azok számára, akiknek fontos, hogy megszokott és megszeretett játékaikat tovább folytathassák. Ugyanakkor a jelentős technikai előrelépések garantálják, hogy a PS5 is nagyon sokáig meg fogja állni a helyét a piacon és a játékszeretők otthonában is.

Két esetben érdemes elgondolkodni, hogy a PS4 mellett döntsünk: az egyik, ha annyira korlátozott a költségvetésünk, hogy nem engedhetjük meg magunknak a legfrissebb konzolgeneráció modelljének megvásárlását, a másik, ha olyan játékokkal szeretünk játszani, amelyek a PS4-en is elfogadhatóan futnak és nem bánjuk a viszonylag lassabb betöltési sebességeket sem. Érdemes a használt PS4 konzolok között is szétnézni az online piactereken, például a Vaterán, ahol új és használt darabok között is kedvező áron válogathatunk.

admin

admin Szerző