A tojás az egyik legalapvetőbb élelmiszerünk, akár magában, sütve, főzve, vagy alapanyagként hasznosítva igen gyakori vendég a konyhában. Por formában is elérhető elég régóta, de úgy még sport körökben sem annyira ismert és főleg nem népszerű. Pedig….
A tojásfehérje por
Jelenleg a fehérje bevitel fokozásának egyik (vagy a legjobb) formája a tejsavó fehérje (koncentrátum) és annak különféle tovább “javított” formái, mint például az izolátum, amely drágább, de még megfizethető.
A probléma vele a laktóz (vagyis a tejcukor), amely az izolátum formában már nincs jelen, viszont a tejfehérjére érzékenyeknek (tejallergia) ez sovány vigasz, számukra csak a teljes megvonás jelent megoldást, amely esetben nyilván a tömény tejfehérje fogyasztása finoman szólva is ellenjavallott.
Ilyenkor jönnek képbe az olyan fehérje készítmények, mint a szója, tojás, marha, rizs és a már az élvezhetőség legalsó határát sem elérő borsó és társai.
A szója eléggé ismert és olcsó, de az állaga és íze sem valami jó, illetve vannak fenntartások vele szemben.
A marha egész jó, de íze natúr formában botrányos 😀 de ehetőre / ihatóra lehet varázsolni (mondjuk).
A borsót meg az ilyeneket inkább hagyjuk, tipikusan botrányosan rosszak, minden szempontból.
Így marad igazából a tojásfehérje por, amely szinte tökéletes alternatívája a tejsavónak, magas biológiai értékkel. Durván leegyszerűsítve a biológiai érték egy számmal megadott érték, amely megmondja, hogy valamiből származó fehérje mennyire hasznos a szerveztünk számára.
Ebben a tojás elég jó:
Tejsavófehérje: 96
Teljes szójabab: 96
Emberi tej: 95
Csirketojás: 94
Szójabab tej: 91
Hajdina: 90+
Tehéntej: 90
Sajt: 84
Jelen teszt alanya, a natúr tojásfehérje por
Jelen teszt alanya itt beszerezhető és egy natúr, aromáktól, színezéktől és minden egyéb szükségtelen dologtól mentes fehérje por. Külön kiemelendő, hogy natúr, hiszen ha megnézünk egy ízesített fehérjét, akkor tipikusan egy jó hosszú listát látunk, mindenféle oda nem illő dologgal:
flavourings, L-GLutamin, creamer [partly hydrogenated coconut fatm skimmed milk powder, emulsifiers (E471, E472a), glucose syrup, sucrose, milk protein, stabiliser (potassium phosphates), anti-caking agent (calcium phosphates)], thickener (cellulose gum), L-arginine, emulsifier: lecithins (soy), acid (citric acid), salt, L-Leucine, sweeteners (sucralose), L-isoleucine, L-valine, colours
Ami azért is elgondolkodtató, mert sokan azért sportolnak, hogy az egészségüket megőrizzék, fizikumukat javítsák, de közben tömik magukba a mindenféle vackot tartalmazó porokat.
Egy ilyen hót egyszerű zacskóban van (nagyon helyesen, hiszen a fene sem akar fizetni valami csilivili csomagolásért).
Állag, oldhatóság, íz
Por állagú, de kicsit nehezebb és kissé összetapad, de nem csomósodik önmagában. Az oldhatósága nem jó önmagában és erősen habzik is, de ez tipikus tojásfehérje probléma.
Kissé sárgás színű, ami azért van, mert nem csak a tojás fehérje, hanem a sárgája részéből is kinyerésre kerül a fehérje, viszont zsír, koleszterin nélkül.
Ízre kissé sós ( 3,8 g só 100 g fehérjében – ez is jellemző a tojásfehérje porokra), de amúgy nem sok íze van (persze a tojás eszünkbe jut róla).
Más dolgokkal összemixelve egészen finom tud lenni, teljesen más ízt ad, mint a tejsavó, teltebb és sűrűbb.
Emészthetőség
Papír szerint és a gyakorlatban is közepesen gyorsan zajlik az emésztése, lassabban, mint a tejsavóé, de gyorsabban, mint a kazeiné (amely tökéletes alvás előtt is, csak ugyebár az is tej).
Így nap közben jó megoldás, fizikai aktivitás után kevésbé, mert akkor a minél gyorsabb tápanyag pótlás a cél. De akinek nincs más választása…
Diétában is jobb nap közben, mint a tejsavó, a lassabb emésztése okán.
A fingásrul 😀
Gáz vagy sem (hehe 🤣), muszáj erről is beszélni, de normál mennyiségben fogyasztva (tehát nem ilyen napi fél kilókat), nem gáz a helyzet. Főleg akkor nem, ha valami egyébbel (zabpehely pl.) kerül fogyasztásra.
Ízesítés, fogyasztás
Önmagában bár nincs rossz íze, azért jó sincs, viszont könnyen ízesíthető, hozzáadható egy étkezéshez (pl. zabpehely, de pro tipp: zabpehelyliszttel finomabb).
Néhány ötlet:
- kakaó
- fahéj
- természetes vanília
- (instant) kávé, de nem azok a 3in1 szutykok
- gyümölcs
- csoki (ha az étrended engedi)
- stb. legyél kreatív 🙂
Édesíteni lehet ezer módon, ha amúgy is kell valami szénhidrát, akkor dextróz moderált mennyiségben, vagy palatinose, amely nem annyira édes, mint a cukor, de intenzíven édes és lassú a felszívódása. Vagy lehet valamilyen természetes édesítő is.
Mással összekeverve “teltebb”, ízletesebb mix nyerhető, mint a tejsavóval.
Ár
Az ára változó, jelen teszt alanya esetén 5300 Ft / kg. Igen, drágább, mint az alap tejsavó. 🙁
Ajánlható?
Röviden: igen. Még ha nem is vagy érzékeny a tejsavóra vagy a tejcukorra, akkor is érdemes egy próbát tenni vele, már csak az eltérő fehérje mivolta miatt is, hiszen összetettebb fehérje bevitelt tesz lehetővé és nap közben is ideális a közepesen gyors emészthetősége által.