Teszteltünk már több gravírozót is, köztük a legújabbat az Ortur-tól, név szerint az Ortur Laser Master 2 Pro-t (a teszt itt található) és most pár extra tipp következik.
Ha kevesebbet költenél rá, akkor itt találod az elődjét, amely jelenleg már 53 000 Ft-ért megvehető.
Az Ortur Laser Master 2 Pro itt megvehető
Füst elvezetés
Mivel az Ortur Laser Master 2 Pro kizárólag közvetlenül számítógéphez / laptophoz csatlakoztatva működtethető, így zártabb helységben érdemes egy dobozt szerezned hozzá, ugyanis munka esetén képes oltári nagy füstöt generálni.
Illetve tükör, (mű)bőr gravírozás során eléggé kellemetlen szagokat is ereget, így ezektől egy doboz segítségével meg lehet szabadulni.
Ez fémdoboz külön megvásárolható a gyártótól és nagyjából tűzbiztosnak mondható, viszont a legnagyobb előnye a beépített ventilátor és a kivezetés, amely által a keletkező füst és egyéb esetleges gázok a szabadba kivezethetők. Itt megvehető.
Persze aki akar magának egy dobozt, az akár méretre is gyárthat / gyártathat, amit mi magunk is tettünk, gyárttattunk egyet fából, amelybe külön tettünk be egy elszívó ventilátort, illetve a végére egy csövet, ami a füstöt és szagokat elvezeti a dobozból. Ennek a költsége nagyjából összesen 30 000Ft-ból kijött.
Üveg gravírozás
Üvegre gravírozni alapvetően nem lehetséges, mert az üveg átengedi magán a lézer fényt, így képtelen égetni a felületét, de van megoldás.
Természetesen akkor a leglátványosabb a dolog, ha valamivel erősebb színű tartalom kerül utána az üvegbe, pohár és hasonló tárgyak esetén, pl. vörösbor, vagy éppen bármi más, a lényege, hogy ne legyen túl halvány, vagy gyenge színe.
Erre a megoldás az, hogy valamilyen anyagot teszünk rá.
Körömlakk
A körömlakk egy jó módszer arra, hogy gravírozni tudj üvegre,. Olcsó és könnyen eltávolítható, ráadásul gyorsan szárad a lekent felület. Természetesen minden esetben el kell távolítani a körömlakkot valamilyen lemosószerrel, mi normál, aceton alapú körömlakk lemosót használtunk.
Mint látható, hagyott némi fekete nyomot az üvegen, ami nem is jön le és vastagabban bekenve jobban megmaradhat a fekete, így akár fekete szín is elérhető.
Ízlés kérdése, de ez talán nem az igazi
Olyasmi hatást kelt gravírozás esetén, mintha meg lenne fagyva azon a részen az üveg.
A felesleg eltávolítása után ez már szimpatikusabb.
Az itt használt beállítások a következők:
- sebesség: 450mm/s
- lézer teljesítmény: 80%
Filc
A másik kedvenc módszerünk a fekete alkoholos filccel való felület kezelés, mert gyorsan felvihető, azonnal szárad, és könnyedén el is távolítható a maradék filc.
Egyetlen kikötés van a dologban, hogy mindenképpen alkoholos filcnek kell lennie (a normál filccel nem lehet üveget színezni).
Papírtörlő
Persze, tudjuk, ne marháskodjunk már, hogyan lehetne papírtörlő segítségével gravírozni? Mutatjuk.
A lényege a dolognak, hogy legalább 2-3 rétegű papírtörlőt ENYHÉN be kell nedvesíteni, azt ráhelyezni az üveg felületére, majd elsimítani azt teljesen és mehet az égetés.
A grafikának volt alja is, de valamiért mégsem gravírozta teljesen végig.
Az itt használt beállítások a következők:
- sebesség: 450mm/s
- lézer teljesítmény: 80%
*elbírt volna 400mm/s – 90%-ot is.
Tükör gravírozás
Tükör gravírozása is lehetséges, ez valamelyest egyszerűbb mint az előzők, mert csupán annyit kell tennünk, hogy a tükör hátulja van felfelé és azt a általában zöldes színű réteget kell leégetni róla.
Fontos, hogy a képet amit rá akarsz gravírozni, meg kell fordítani a programban amit használsz.
Az itt használt beállítások a következők:
- sebesség:4000mm/s
- lézer teljesítmény: 85%
Pohár, korsó, egyéb ilyesmi
Lehetséges mindenféle pohárra, korsóra és hasonlóra gravírozni, de ez igényel egy kiegészítőt, konkrétan egy forgatómechanikát, amely segítségével megoldhatók az ilyesmi jellegű munkák. Itt megvehető és tesztre is érkezik hamarosan.
Az eljárás gyakorlatilag ugyan az, mint a fentebb említett üveggravírozás során felsorolt lehetőségek.
Akár alu dobozokra is lehetséges, amennyiben az valamivel festett, vagy felület kezelt.
Műanyag gravírozás
Óva intenénk mindenkit attól, hogy műanyagot próbáljon gravírozni és különösen veszélyesek az olyan anyagok amelyek PVC alapúak, ugyanis gravírozás során mérgező klórgázt eregetnek magukból, amely nem csak az ember számára káros, hanem a gép számára is, miáltal a klórgáz korróziót okoz.