Számos kínai gyártó függ nem csak hazai, hanem főként amerikai technológiáktól is, amely egyrészt kockázat, mert ahogy arra volt példa, egyszercsak megszűnhet a hozzáférésük, másrészt a kínai kormány is aggasztónak találja ezt.
A kockázattal a Xiaomi is tisztában van és bár a saját chipek fejlesztése nem idegen a gyártótól, központi mobil chipsettel még nem rendelkezik, de ez jövőre változhat.
Legalábbis a legújabb hír arra utal, hogy a vállalat csökkentené a függőségét az olyan külföldi beszállítóktól, mint a Qualcomm és a MediaTek, ami összhangban áll a kínai kormányzat azon törekvésével, hogy a helyi vállalatok csökkentsék az amerikai technológiától való függőségüket.
Az ügyet ismerő, névtelenséget kérő források elárulják, hogy a Xiaomi saját tervezésű chipjének tömeggyártását 2025-ben kezdik meg.
Megbízható mobil SoC létrehozása nem kis teljesítmény, bonyolult és költséges is. Sok cég próbálkozott saját mobil chipek kifejlesztésével, de keveseknek sikerült és valójában csak az Apple és a Google állította át teljesen eszközeit a saját termékeire. Még az iparágban vezető Samsung is a Qualcomm chipjeire támaszkodik kiemelkedő hatékonyságuk és mobil kapcsolati megoldásaik miatt.
Valójában, ha a legjobb Android telefonokról van szó, a Qualcomm zászlóshajója, a Snapdragon lapkakészletek általában a legjobb választás, bár azt hozzá kell tenni, hogy a MediaTek mára nagyon erős és megkerülhetetlen versenyző, a középkategóriában pedig különösen.
Ez alól a Xiaomi sem kivétel, gyakran az elsők között dobja piacra a legújabb Snapdragon chippel ellátott telefonokat és például a legújabb Xiaomi 15 sorozat a világ első Snapdragon 8 Elite telefonja.
Azzal viszont, hogy a vállalat házon belüli chipen dolgozik jövőbeli eszközeihez, egyértelmű, hogy komoly erőfeszítéseket tesz a nagyobb technológiai függetlenség felé.
Ha a pletykák igaznak is bizonyulnak még akkor is valószínű, hogy Xiaomi dönthet úgy, hogy bizonyos eszközökön használja új chipjét, miközben továbbra is a Qualcomm vagy a MediaTek legjobb chipkészleteire hagyatkozik más eszközei esetén.
Egy másik lehetőség, hogy a Samsunghoz hasonló stratégiát követhet és egyes régiókban saját chipkészlettel dobja piacra a készülékeit, miközben a Qualcomm chipjeit használja az olyan piacokon, mint az Egyesült Államok.
De mindez egyelőre csak spekuláció és várnunk kell, hogyan alakul.