Az előző részben megnéztük, hogy milyen resin alapú nyomtatók jöhetnek szóba, most pedig egy kis elmélkedés következik arról, hogy pontosan melyiket érdemes megvenni. A jó nyomtatási sebesség érdekében mindenképpen DLP, vagy LCD alapú nyomtatóban érdemes gondolkodni.
A teljes sorozat
1. rész, 2. rész, 3. rész, 4. rész, 5. rész, 6. rész, 7. rész,
8. rész, 9 rész, 10. rész, 11. rész, 12. rész, 13. rész, 14. rész, 15. rész
A dolog persze egyszerűnek tűnhet: vegyük azt, amit megengedhetünk magunknak. Az ár tekintetében ugyanis nagyon nagy a szórás és nem túl meglepő módon a nagyobb nyomtatási méret magasabb árat jelent.
Ha a pénz nem számít, akkor vehetjük a legnagyobbat és a kérdés letudva. Persze ez a ritkább, hiszen nem sokan szánnak fél-egy millió forintnyi összeget erre – és még ez is a hobbi szintű, “mikro ipari méret”.
Mivel ehhez a sorozathoz egy LCD alapú Anycubic nyomtató kötődik, ezért nézzük meg a gyártó három nyomtatóját, amelyek elég jól lefedik a tipikus méret és ár tartományt.
Ez a három nyomtató (megvehetők a linkeken):
A Photon Mono a legolcsóbb, jelenleg 68 700 Ft, a nyomtatási mérete 130mm (H)x 80mm (SZ) x 165mm (M). A maximális nyomtatási sebesség 50mm / óra, réteg vastagság: 0.01 – 0.15mm. Ez annak tökéletes, aki nem akar sokat rászánni, de azért már egy jó minőségre képes nyomtatót szeretne.
A Photon Mono SE a középkategóriát képviseli, jelenleg 98 700 Ft, a nyomtatási mérete 130mm (H)x 78mm (SZ) x 160mm (M). Vagyis a nyomtatási méret nem nagyobb, de a nyomtatási sebessége 80mm / óra is lehet. Ennek az előnye a nagyobb sebesség és masszív konstrukció (fém ház).
A Mono család legdrágább és legjobb tagja a Mono X, amely 200 000 Ft feletti árral bír, a nyomtatási mérete legnagyobb, 192mm (H)x 120mm (SZ) x 245mm (M). De a nyomtatási sebessége maximum 60mm / óra lehet.
Vagyis mint látható, a Mono X tűnik a legjobb választásnak, de ha nem nyomtatunk akkora méretekben, akkor nem biztos, hogy az a legjobb, hiszen a Mono SE gyorsabb.
A másik, első talán nem annyira triviális szempont az, hogy ha valaki nem nyomtat gyakran, akkor a resint minden esetben érdemes újrafelhasználni. Ehhez persze vissza kell önteni a flakonba, vagy valami tárolóba legalábbis. Viszont a resin medencére mindig rátapad némi resin és nagyobb nyomtatási méret = nagyobb resin medence, így a veszteség is nagyobb. Nem tűnhet soknak, de ne felejtsük el, hogy a gyanta elég drága.
A felbontásról nem volt szó, de mivel LCD alapú, így pont úgy, mint az igazi kijelzők esetén, van felbontásuk.
A Mono X esetén ez 4K felbontást jelent: 3840*2400 pixel, amelynek köszönhetően 0.05 mm méretű pontokból tudja leképezni a nyomtatandó tárgyakat.
A másik kettő esetén is hasonló a helyzet: 0.051 mm, 2560*1620 pixel. Mivel kisebb a nyomtatási méret, így a kisebb felbontás is hasonlóan jó minőséget ad.