A SG901 egy úgymond 4K drón, ami igaz is, meg nem is, viszont igen olcsó, de a szinte filléres ár ellenére sokáig a a levegőben marad és bár nem hibátlan, azért kifejezetten jó mókát nyújt. Mindössze 17 500 Ft-ért vihető (és +3000Ft-ért további akkumulátorokkal is kapható).
Webáruházak, itt kapható (bökj a gombra)
Vásárlási útmutatók
Külső
Egy mondhatni hogy átlagos, összecsukható fekete drónról van szó. Tartozik hozzá egy távirányító is, amihez kijelzőként telefon szolgál, így ha nézni akarod a kamera képét, akkor szükséged lesz telefonra.
Összecsukva kis helyen elfér
A távirányító
Telefonnal
Kicsomagolás
Egy közepes méretű dobozban érkezett, amelyben volt egy táska, ami egyúttal hasznosítható is a cipelésére.
A csomag tartalma:
- drón
- 4db propeller védő
- 4db tartalék propeller
- csavarhúzó
- használat útmutató
- töltő kábel
- távirányító
- a táskához hordozó öv
Így néz ki a valóságban
Összecsukott állapotában valóban kis helyen elfér és a táskában is így cipelhető.
Az akkumulátora kivehető, kint a terepen is egyszerűen cserélhető
A távirányító
Összeszerelve (a propeller védők használata nem kötelező)
Szemből
Alulról
A kamera
Az általános minősége OK az árat is figyelembe, de nem ezzel a drónnal fogunk mozi minőségű felvételeket készíteni, na de nézzük részletesebben is.
Jellemzők
- Anyaga: Műanyag
- Repülési idő: 18 perc (ezt tényleg tudja)
- Akkumulátor: 3.7 V 2200mAh
- Töltési idő: 4 óra
- Maximum irányítási hatótáv: 100m
- Maximum videó jel hatótáv: 80m (interferenciák nélkül)
- Motor: brushless
- Távirányító akkumulátor: 4 db 1.5V AA (nem tartozék)
- Frekvencia: 2.4 Ghz
- Applikáció: van (Android és iOS)
- Kamera: van, 4K felbontású (de csak képek készíthetők vele ekkora felbontással, videók esetén Full HD)
- Állítható kameraszög: igen, kézzel 90 fokban
- Látószög: 120 fok
- Képkockaszám: 20 fps
- Fotó felbontás: 4096 x 3072 pixel
- Videó felbontás: 2048 x 1080 pixel
- Mérete: 32 cm x 23 cm x 7.5 cm
- Tömege: 211.3 g
- “one key to return”, “auto home” vagyis gombnyomásra visszatér a kiinduló pontba
- FPV, vagyis használható szemüveggel
- “one key take off”: képes közreműködés nélkül leszállni
- támogatja a kézmozdulatokkal történő vezérlést
Amit tudni érdemes róla
Ebben az árkategóriában ahogy az lenni szokott, leginkább egy játék drónról van szó. Minőségi videók készítésére nem alkalmas, viszont ha régóta szeretnél egy drónt és kezdésnek nem egy 100 ezer forint felett lévő drónnal próbálkoznál, akkor az SG901 drón megfelelő választás lehet.
A drón használható alkalmazás nélkül is, viszont nincs benne SD kártya, így a képeket, videókat csak a telefon tudja rögzíteni a HFun alkalmazás segítségével.
Nem rendelkezik szenzorral, GPS sincs benne.
A kamerájának az állása csak kézzel állítható, felszállás előtt. Nincs gimbal, nincs képstabilizátor, viszont van dual kamera. A drón alján található még egy kamera, a kamerák között az alkalmazás segítségével tudunk váltani.
A dron teljesítménye állítható 50%, 75% és 100% között a távirányítóról, kint inkább a 75% és 100% értékekkel próbálkozzunk, az 50% elég kevés ahhoz, hogy a drón stabilan tudjon a levegőben maradni.
Felszállás előtti teendők
Töltsük le HFun nevű alkalmazást a telefonunkra.
Kapcsoljuk be a drónt és csatlakozzunk az “M8_4K_” kezdődő WI-FI hálózathoz a telefonunkkal, ez a drón által szolgáltatott wifi.
Két mód közül választhatunk, “Flight” és “Master”, a “Master” mód esetében van lehetőség arra, hogy kövessen minket a drón. Kezdésnek válasszuk a “Flight” módot.
Tegyük a drón-t egy sík terepre és nyomjuk meg a “Calibrate” feliratot, ezzel bekalibráltuk a giroszkópot.
Közben kapcsoljuk be a távirányítót is, a karokat mozgassuk fel le, addig míg a drón ledjei villogásból átváltanak folyamatos világításba, ekkor a drón és a távirányító párosítása megtörtént.
Ezek után nyomjuk meg az alkalmazásban a “Start” feliratot, ekkor hamarosan meg fog jelenni a kamera képe.
A videó felvételt és a képkészítést vezérelhetjük a távirányítóról és az alkalmazásból is, ahonnan egyszerűbb nekünk.
Felszállás
A ZLRC SG901 drón képes automatikus felszállásra (leszállásra is, de azzal azért óvatosan). A távirányító bal hátulján a baloldali gomb az automatikus felszállás, ha megnyomjuk indul a móka. Ha szélben vagy nem egyenes terepről szállunk fel, akkor erősen javasolt a gomb megnyomása után némi gázt is adni neki, mert egyébként úgy járhattok mint én az alábbi videóban.
Kellett volna némi kakaó
Másodikra jobban ment már
Videók, fotók
A drón tömege mindössze 211 gramm, így a szél eléggé meg tudja mozgatni, de szélcsendben jól tudja magát egy helyben tartani.
Ahogy a specifikációból is kiderül, nincs semmiféle stabilizáció a kamerában, ez erősen meglátszik a felvételeken is.
Tapasztalatok
Alapvetően ennyi pénzért már az is csodának tekinthető, hogy fel tud szállni, ehhez képest egész jó vele repülni és még videót, képet is tudunk közben készíteni, még ha nem is mozi minőségben. Az automatikus fel/le szállás a legtöbb esetben teljesen jól működik. A “go home” funkciót viszont ne erőltessük, mivel nincs benne GPS, így nem igazán tud visszatalálni az eredeti helyére, viszont próbálkozik és teszi ezt eléggé öngyilkos manőverekkel. 😀
Ami még fontos lehet, hogy az alkalmazását talán érdemes erősebb telefonon futtatni. Próbáltam egy Samsung Galaxy A3-on, amin eléggé instabilan működött, többször össze is omlott az alkalmazás, a videó akadozott vagy el sem indult, viszont egy Xiaomi Mi 9 SE készüléken ezeket nem tapasztaltam, tökéletesen működött a felvétel.
Ugyan nem repültem vele túl messze, de a jellel semmiféle probléma nem volt, a távirányító kijelzően végig maximális jelerősség látszott.
Ha régóta érik benned az elgondolás, hogy kipróbálnád a drónózást, viszont kezdésnek nem akarsz rá sokat költeni, főleg nem összetörni egy 100 ezer Ft pluszos szerkezetet, akkor ez a 17 000 Ft körüli drón is szóba jöhet.
Webáruházak, itt kapható (bökj a gombra)
Vásárlási útmutatók