Szinte csak most volt, amikor a Huawei kereskedelmi fekete listára került az Egyesült Államokban, amely minden céggel való kereskedelmet megtiltott. Azóta is megy a huzavona, amiből már érthetően a Huawei-nek egyre inkább elege van és számos lépést tesz és tett meg már eddig is az Amerikától való teljes függetlenség felé.
Szoftver szempontjából eleve problémás a kínai mobilgyártók helyzete Kínában, hiszen ott minden Google szolgáltatás tiltott, amibe a Play is beletartozik.
Emiatt számos gyártónak saját, házon belüli megoldása van, mind a felhasználói felületre, mind az alkalmazás boltra és egyéb szolgáltatásokra. Gondoljunk csak például az AOSP-re (Android Open Source Project) épített MIUI-ra vagy a Huawei Mobile Services (HMS) megoldására.
Viszont Kínán kívül mindenki hozzá van szokva például a Google Play-hez és a kínálatához, így nem szívesen mellőznék (még ha van is megoldás). Ezért is probléma a Huawei korlátozott hozzáférése és ezért is fejleszti a gyártó a saját megoldásait, beleértve a saját alkalmazás boltját, amely a nemzetközi piacokon is ott lesz, a Play helyett (kezdve a P40-gyel, részletek itt).
Ugyanakkor ez a Google számára kellemetlen trendet is elindíthat, hiszen ki akar olyantól függni, amihez a hozzáférése gyakorlatilag egycsapásra megszűnhet? Vagyis nem kizárt, hogy egyre több gyártó kezd saját szolgáltatások fejlesztésébe, amelybe a Play-hez hasonló alkalmazásbolt is beletartozhat.
Ez amúgy sem újdonság, hiszen számos gyártó próbálkozott ezzel, csak nem igazán lettek sikeresek (nemzetközi szinten, Kína más téma).
De még akár egy közös, gyártók által fenntartott, Google-től független alkalmazásboltot sem lehet kizárni.
És hogy ez miért kellemetlen a Google számára? Nyilván azért, mert a fizetős alkalmazásokból jutalékot szed be (15 / 30%), na meg ugye az egyéb szolgáltatásai kötelezően telepítve kell legyenek a telefonokon.
Nyilván nem ebből jön az összes bevétele a cégnek, de bizonyosan kellemetlenül érintené, nem csak emiatt, hanem azért is, mert eltűnhet a telefonokról.
Persze most még talán jogosan mondhatjuk, hogy ez úgysem történik meg, de azért buktak már el nagyon nagy nevek a mobilos történelemben (is).
A másik, hogy Kína komolyan nekiállt a jelenleg még importált hardver elemek gyártásának (beleértve a processzorokat, memóriát), így nincs már annyira messze az, amikor mindent képesek lesznek az egyes gyártók országon belül beszerezni. Ami azért eléggé rosszlueshet az amerikai cégeknek (is), hiszen mind tudjuk, mennyi minden készül Kínában.
Ennek egyik első jele, hogy a Huawei már kiszórta az amerikai dolgokat a telefonjaiból. Nyilván közel sem kizárt, hogy számos más kínai cég cselekszik így majd a jövőben.
Egyébként Kína már eddig is törekedett arra, hogy minél több mindent elő tudjon állítani házon belül, amit az Egyesült Államokkal való kereskedelmi hadakozás csak felgyorsított – és ennek az igazi vesztesei az amerikai cégek lehetnek, a csökkent kereslet okán.