A TicWatch E sorozat az olcsó, sőt, valószínűleg a legolcsóbb Wear OS okosórákat jelenti és már itt a legújabb, a TicWatch E3. Az E3 a TicWatch Pro 3 olcsóbb változatának tekinthető, viszont ami fontos, azt megkapta. Az ára jelenleg 75 000 Ft.
Mi a Wear OS és a TicWatch?
A Wear OS okosórák teljesen más szintet képviselnek az okosórák tengerében, leginkább úgy lehetne ezt leírni, mintha összehasonlítanánk egy buta és egy okos telefont, vagy még inkább egy feature phone-t, amely tud ugyan pár dolgot hasonlóan, mint az okostelefonok, de nyilván messze elmarad tudásban. A Wear OS is Android, de annak egy könnyűsúlyú változata, direkt a viselhető eszközökre alakítva. Óriási előnye, hogy az alkalmazások kifejezetten a kis méretű kijelzőre készülnek, így jól használhatók. Számos fontos és népszerű alkalmazás elérhető Wear OS-re is.
És a Wear OS nem csak azt jelenti, hogy alkalmazások telepíthetők, támogat rengeteg sportot, hanem azt is, hogy általános használhatóságban, testreszabhatóságban egészen más dimenzió a Wear OS – elkerülhetők vele azok az idegesítő dolgok, amelyek egyébként még a 30-40 000 Ft-os nem Wear OS óráknál is jelen vannak. Illetve sokkal jobban együttműködik a telefonnal és sokkal jobb produktivitást biztosít. Ha valaha érezted úgy egy okosóránál, hogy jó-jó, tud pár dolgot, de valahogy nem az igazi, akkor egy Wear OS óra lehet a megoldás, például jelen teszt alanya. Ja és ha használtál már egy Wear OS órát, akkor egy másik sem okoz nagy meglepetést, mivel bár a gyártók belenyúlhatnak, az alap nyilván ugyanaz, akárcsak a normál Android esetén.
A TicWatch gyártója a Mobvoi, aki a Wear OS alapú okosóráiról híres és elég népszerűek is az órák. Ez főleg a még nagy többség által megfizethető árnak és egész kellemes minőségnek köszönhető.
Külső
A TicWatch E3 szemből nézve egészen attraktív, semmiképpen nem lehet belekötni és a letisztult stílusa által talán még szebb is, mint a Pro 3.
A háza műanyag, amely által könnyű (32 g), de viszonylag vastag 12 mm.
Itt jobban látszik
A szíj cserélhető, de az óraház csak egyetlen színnel érhető el
Ilyen a valóságban
Vízálló
IP68 vízállóság által úszni is lehet vele (hozzá kell tenni, hogy az E2 még 5ATM vízállósággal rendelkezett).
Kijelző
A legnagyobb spórolás a kijelzőnél jelentkezik, mert 1.3″ méretű IPS kijelző került bele, 360 x 360 pixel felbontással. Így sajnos az always on kijelző (AOD) módról le kell mondanunk. Ezzel persze együtt lehet élni, az viszont érthetetlen, hogy egy kicsivel nagyobb kijelző nem fért bele az árba, hogy ne legyen annyira nagy káva? Árban a jelentősége kb. nulla lett volna, szóval ez mindenképpen elhibázott döntés volt a gyártó részéről.
Hardver
Bár Wear OS fut rajta, aminek nincs akkora hardver igénye, mint az “igazi” Android-nak, azért a szokásosnál komolyabb hardvert igényel. Ez jelen esetben az alábbit jelenti:
- a legújabb, négy magos Snapdragon Wear 4100 processzor (max. 1.7GHz)
- 1GB memória (RAM)
- 8GB tárhely (ROM), ami nem bővíthető, viszont a Wear OS alkalmazások kis méretűek
A legfontosabb változás a korábbi TicWatch okosórákhoz képest a teljesítmény növekedés, amely jelentős, +85%-ot jelent a Wear 3100 processzorhoz képest (GPU: +150%). Vagyis majdnem dupla teljesítménnyel számolhatunk. Ráadásul az alacsonyabb energia igény által 25%-kal csökkent az akkumulátor használat.
Szoftver
Android üzemelteti, de nem a hagyományos, hanem a kifejezetten órákra, viselhető kütyükre szánt változata, a Wear OS. Google Play van, de természetesen csak a Wear OS alkalmazások érhetők el, amelyek viszont direkt a kis kijelzőkre készülnek, így jól használhatók, szemben sok “igazi” Android alkalmazással.
Videó a Pro 2020-ról
Az alap funkciók
Alábbi funkciók csak az alapvető dolgok, rengeteg más alkalmazással okosítható, de a gyártó érthetően nem akarta telepakolni, hiszen mindenki beszerezheti amire szüksége van.
Fitnesz, sport funkciók
Folyamatos pulzusmérés, lépésszámlálás, GPS, sportolás nyomon követése (futás, úszás, séta, stb.).
Egészség funkciók
pihenés emlékeztető, alvás figyelése, stressz szint mérése, véroxigénszint mérése
Értesítés funkciók
hívó fél nevének kijelzése, üzenetek jelzése
Egyéb funkciók
NFC, Google Pay, ébresztés, zene, lejátszás vezérlés, zene lejátszás saját tárhelyről, bluetooth fülhallgató használata, stb. egy csomó más apróság
Új egészség funkciók
Ma már egyetlen valamirevaló okosóra sem jelenhet meg véroxigénszint mérés nélkül és a TicWatch E3 esetén sem kell nélkülözni.
De elérhető természetesen az alvás figyelés is már, valamint a stressz monitorozása.
Bluetooth hívás
Van benne mikrofon és hangszóró is, de nem egyértelmű, hogy támogatja-e a bluetooth hívást (vagyis az órán keresztül lebonyolítható a teljes hívás, nem csak jelzi azt).
Zene lejátszás saját tárhelyről
8GB-os tárhelye van, ahova zenét másolhatunk és a hangszórójával, vagy bluetooth fülhallgatóval hallgathatjuk.
GPS
Beépített GPS-szel rendelkezik (GPS + GLONASS + Beidou), ezért navigáció is van és képes megtett távolság pontos mérésére mobiltelefon nélkül is.
Sport, edzés
Alapból 20 sportot képes nyomon követni, de mivel Wear OS alapú, így tetszőleges alkalmazások használhatók edzés közben, például:
- TicExercise (általános sport támogatással, mint konditermi edzés)
- Google Fit
- Fit Workout
- Strava
- stb.
A Google Fit extrém mennyiségű sportot támogat
Az edzések már az órán visszanézhetők
Részletesen is
GPS-t természetesen használ, amikor van értelme.
A TicExercise adatai a Mobvoi alkalmazásban vannak
Wifi
Wifi természetesen van: 802.11a/b/g/n
Akkumulátor, üzemidő
Az akkumulátor kapacitása 380mAh, amely maximum 2 napos üzemidőt ad neki, de tipikusan naponta tölteni kell, ha ténylegesen használva is van.
Teszt