10 éves az Android

Pontosan ma (2018 szeptember 23.-án) 10 éves az Android, egészen konkrétan 10 éve jelent meg az első Android-os mobiltelefon.

Az elmúlt 10 év alatt abszolút a piac meghatározó szereplője lett, leszámítva az Apple eszközeit gyakorlatilag minden okostelefonon, tablet-en Android fut. A korábbi versenytársak sorra kihaltak, az új próbálkozások pedig nem jöttek be.

A statisztika nem hazudik:


 

Az Android toronymagasan, az iOS alatta, a többi pedig gyakorlatilag mérhetetlen.

Hogy milyen volt az első Android-os mobiltelefon arra valószínűleg nem sokan emlékeznek, ezért íme:

 

Még fizikai billentyűzete is volt:

 

Viszont elég vacak volt a véleményeket nézve:

 

De ettől függetlenül egy sikertörténet lett és tulajdonképpen az alapok a mai napig változatlanok maradtak, pedig már a 9. főverziónál tart a fejlesztése.

Itt egy áttekintés (sajnos nem az összes verzióval):

 

És még egy:

 

Az Android sikeréhez valószínűleg az vezetett, hogy bármely gyártó számára ingyen hozzáférhető és át is alakítható, a hardver követelménye pedig alacsony, így a nagyon olcsó és a sok százezres készülékek rendszeréül is szolgálhat.

Ugyanakkor az sem elhanyagolható, hogy könnyedén bővíthető alkalmazásokkal, amelyek fejlesztéséhez még ingyen eszköz is rendelkezésre áll és egyszerű a Google Play-re bekerülnie egy alkalmazásnak.

Időközben több Android variáns is elkészült, mint az Android One, amely esetén az általános és biztonsági frissítések egyenesen a Google-től jönnek, így jóval hosszabb távon lesznek biztonságosan használhatók az Android One készülékek, mint általában.

És az Android Go, amely kifejezetten a szerény képességű mobilok számára készült (tipikusan nem több, mint 1 GB memóriával). A Google több alkalmazásából is készített Go verziót, pl. Youtube Go, Gmail Go.

Persze van pár probléma is azért, a legnagyobb, hogy a gyártók pár kivételtől eltekintve nem igazán szeretik hosszútávon frissíteni a készülékeiket, így sok-sok millió készüléken maradnak foltozatlanul a biztonsági rések, hibák. Erre lesz viszont megoldás a jövőben, amely a rendszer biztonsági szempontból kritikus elemeit teljesen külön választja és az frissíthető marad akkor is, ha már az adott gyártó amúgy nem frissíti az eszközt.

admin

admin Szerző

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.